VIPA

شرکت VIPA در سال 1985 توسط Wolfgang Seel

با شعار اینکه ” ما همیشه می خواستیم آنچه را که قبلا وجود داشته بهبود بخشیم” تاسیس شد. نامبرده با شوق و اشتیاقی که به اتوماسیون و چشم اندازی که به آینده این صنعت داشت در زمانی که کمودور ۶۴ به عنوان برترین دستگاه کامپیوتری در نظر گرفته می‌شد اقدام به این امر نمود.
درست است که آدرس اولیه این شرکت مانند بسیاری از دفاتر شرکتهای بزرگ مانند بنز و فورو در یک گاراژ نبود اما به واقع یک آپارتمان سه خوابه بود که برای ایجاد و شروع به کار هر سه اتاق این آپارتمان لازم بود.

محصولات اولیه ساخته شده مکمل و بهینه سازهای سیستم‌های موجود Siemens بودند و پس از آن در دهه ۹۰ اولین کنترلر و سیستم های وابسته به آن اضافه گردید و پس از آن نوآوری پشت نوآوری.

امروز VIPA با طیف وسیعی از محصولات به لحاظ سخت افزاری از سریعترین کنترل ها در مقایسه با دیگر رقبا در جهان به شمار می‌آید که حتی در این برهه می‌تواند سیستم‌های S5 و S7 را با هم ترکیب کند.

امروزه VIPA در بیش از ۶۰ کشور جهان نمایندگی فعال دارد و این اصل را سرلوحه کار خود قرار داده است :

1) ما یک بازیگر جهانی هستیم که به منطقه خود تعهد داریم به همین دلیل تمامی کارخانه ها را در آلمان تاسیس کرد و با اشتغال زایی مستمر فقط محصولات خود را صادر میکند.

2) ما به طور مداوم رشد می کنید اما متوسط باقی می مانیم این شعار باعث شده است که روال رشد شرکت در سال های متمادی اتفاق بیفتد ولی به لحاظ گستردگی و افزایش مکانی شرکت همان ساختار بومی خود را حفظ کند.

الزام عملی به این دو اصل باعث استقبال مشتریان و بلکه جامعه جهانی گردید و قیمت محصولات VIPA را که سرعتی 1.5 برابر Siemens دارند را 25% ارزان تر از محصولات زیمنس قرار داد و این شرکت را موفق به دریافت جایزه JOBSTAR از وزیر کشور آلمان گردانید.

در زیر اشاره ای به حرکت سریع این شرکت از تولیدکننده قطعات تا تامین کننده سیستم های کنترلی اشاره می گردد :

1985 Founding of VIPA GmbH in Erlangen

1988 The world’s first Inrack PC for Simatic from Siemens

1990 Strategic orientation of the company towards hardware components

1995 The world’s first TCP/IP prozessors for Simatic from Siemens

1996 Premiere of their first own PLC system 200V

1997 Founding of the ASIC-Design center

1999 Founding of the sister company profichip GmbH

2000 The company moves to Herzogenaurach

2001 Premiere of the Micro-PLC System 100V

2003 Premiere of the SPEED7-Technology, the fastest Hard-PLC in the world

2005 Premiere of the Touch Panel Family

2006 Premiere of the SPEED7-Chips 7001

2007 Premiere of the C-class CPUs with SPEED7-Technology

2008 Premiere of the Profibus Interface for the Integration of S7-Systems in S5-facilities

2009 Extension of the company headquarters with fully automatic high-bay storage, training rooms and new office space; Premiere of the I/O system SLIO®

2010 Certification of the company in accordance with DIN EN ISO 9001

2011 Premiere of the first PROFINET products

2012 Presentation of the VIPA automation framework SPEED7 Studio

2012 YASKAWA Europe GmbH Acquisition of majority of the shares of VIPA GmbH

2016 Premiere of the MICRO-PLC

شرکت VIPA در سال ۲۰۱۴ به YASKAWA پیوست و به دلیل تولید و فروش محصولات بسیار ارزشمند در زمینه اتوماسیون صنعتی و ربات ها توانست به فروش سالیانه ۶۰۰ میلیون یورو و افزایش تعداد کارمندان به ۱۹۰۰ نفر در سال ۲۰۱۰ دست یابد . تلفیق و ادغام دو شرکت باعث گردید که DRIVE های بسیار قدرتمند و کم استهلاک شرکت یاسکاوا در کنار کنترلر های VIPA که یک و نیم برابر زیمنس سرعت دارند انقلابی را در زمینه مصرف انرژی به پا کنند و با کنترل کارآمد و هدفمند اجزای قسمت های مختلف راندمان بسیار بالایی را برای فعالان اقتصادی مهیا سازند.

همچنین در این ترکیب کنترلر های VIPA با اینورتر های فرکانسی مطابق و هم رده خود به خوبی کار می کنند و برای ساده سازی راه اندازی، ماژول های عملکردی Modbus RTU وجود دارند که امکان اتصال ارتباط ساده و همچنین کاهش هزینه ها و یک گشتاور بدون عارضه و خواندن اعلام های نقص را به سادگی فراهم می‌آورد.

در اینجا یک مزیت مهم دیگر که باید یادآوری گردد این است که تمام رابط های مورد نیاز مانند PROFIBUS ، MPI ، Ethernet و PROFINET قبلاً در CPU VIPA 315PN گنجانده شده اند ، در حالی که با سایر تولید کنندگان مانند زیمنس باید علاوه بر CPU ها ، آنها را خریداری نمود. همچنین این حافظه به طور قابل توجهی بیشتر است به طوری که به یک CPU با مدل بالاتر نیاز نیست.

از این طریق می توان هزینه سخت افزاری خود را تا 50 درصد و فضای مورد نیاز خود را تا 20 درصد در مقایسه با سایر تولید کنندگان کاهش داد.
نکته کلیدی که باید بدان اشاره کرد ” سازگاری با دنیای زیمنس کنترلرهای VIPA را بسیار کاربردی می کند.”